نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ را بشناسید

نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ را بشناسید

نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ را بشناسید

با معرفی و ورود لوله‌های پلیمری به بازار تأسیسات مکانیکی، انقلابی در عرصه طراحی و اجرای خطوط لوله‌کشی به وجود آمد. لوله‌های فلزی که درگذشته مورداستفاده قرار می‌گرفتند، با مشکلات عدیده‌ای ازجمله قیمت بالا، افت فشار زیاد، خوردگی، زنگ‌زدگی و انعطاف‌پذیری پایین مواجه بودند. بخش قابل‌توجهی از این ایرادات با ورود لوله‌های پلیمری به بازار برطرف شد. لوله‌های پلیمری در انواع و اقسام گوناگونی تولید می‌شوند و هر از چند گاهی یک‌بار مدل جدیدی از این لوله‌ها به بازار عرضه می‌شود. در این مقاله قصد داریم به نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ به‌طور مفصل اشاره‌کنیم.

بیشتر بخوانید : اصلی‌ترین موارد تفاوت شیرآلات کلاسیک با شیرآلات مدرن در چیست؟

لوله‌های نیوپایپ یکی از باکیفیت‌ترین انواع لوله‌های پلیمری در حال حاضر به شمار می‌روند. این دسته از لوله‌ها از نوع لوله‌های پنج لایه به شمار می‌روند. ایده تولید لوله‌های پنج لایه از زمان مشاهده نواقص عملیاتی لوله‌های تک لایه کلید خورد. لوله‌های پنج لایه پاسخ مناسبی برای چالش‌های پیش روی لوله‌های تک لایه مطرح کردند و بسیاری از ایرادات آن‌ها را برطرف نمودند. در همین راستا لوله نیوپایپ نیز یکی از انواع لوله‌های پنج لایه موجود در بازار به شمار می‌رود. در ادامه با ماه همراه باشید تا در خصوص نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ بیشتر بحث کنیم.

بیشتر بخوانید: تاسیسات ساختمانی و انواع آن

 

نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ را بشناسید

لوله نیوپایپ چیست؟

همان‌طور که در مقدمه نیز اشاره شد، لوله نیوپایپ نوعی از لوله‌های پنج لایه به شمار می‌روند. این دسته از لوله‌ها از کنار هم قرار گرفتن پنج لایه تشکیل می‌شوند. در همین راستا از داخل به خارج ساختار این دسته از لوله‌ها به‌صورت زیر تعریف می‌شود:
– یک‌لایه پلی‌اتیلن درجه حرارت بالا
– چسب
– فلز آلومینیوم
– چسب
– یک‌لایه پلی‌اتیلن درجه حرارت بالا
همان‌طور که در بالا نیز مشخص است، مشاهده می‌شود که برای برقراری اتصال بین پلی‌اتیلن و آلومینیوم موجود در ساختار لوله‌های نیوپایپ از چسب‌های مخصوص استفاده می‌شود. یک چنین ساختاری تلفیقی از مزایای لوله‌های فلزی و لوله‌های پلیمری را ضمن برطرف کردن بسیاری از نواقص این لوله‌ها برای ما به ارمغان می‌آورد. امروزه طراحی بسیاری از خطوط لوله آب‌رسانی و همچنین سیستم‌های سرمایش و گرمایش ساختمان‌ها به‌واسطه همین لوله‌های نیوپایپ انجام می‌شود. یکی از نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ درزمینهٔ طراحی سیستم‌های گرمایش از کف است که برای بسیاری از پروژه‌های ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید : همه‌چیز درباره لوله اتصالات آذین لوله

چرا از آلومینیوم در ساختار لوله‌های نیوپایپ استفاده می‌شود؟

در ادامه بررسی نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ به بحث بررسی دقیق‌تری ساختار این دسته از لوله‌های می‌رسیم. همان‌طور که اشاره کردیم، در میانه ساختار لوله‌های نیوپایپ از آلومینیوم استفاده می‌شود. اما دلیل این مسئله چیست؟ ابتدا باید بررسی کنیم که چرا نیاز به استفاده از یک‌لایه فلز وجود دارد. در وهله بعد به بررسی دلیل انتخاب آلومینیوم در بین انواع گزینه‌های موجود می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید : لوله پلیکا فشار قوی

یکی از مشکلاتی که در استفاده از لوله‌های تک لایه با آن مواجه هستیم، امکان نفوذ اکسیژن از بیرون به داخل لوله است. این مسئله می‌تواند چالش‌های جدی را در ساختار لوله‌های تک لایه و سیال عبوری از آن به وجود بیاورد. به همین در ساختار لوله‌های پنج لایه به فکر این مسئله افتادند که با طراحی جدید مانع از نفوذ اکسیژن به داخل ساختار لوله شوند. از طرفی تجربه استفاده از لوله‌های فلزی وجود داشت و همه متخصصان می‌دانستند که این لوله‌ها با چالش نفوذپذیری اکسیژن به داخل لوله مواجه نیستند. به همین دلیل استفاده از یک‌لایه فلزی در بین دولایه پلی‌اتیلن به‌عنوان یک راه‌حل هوشمندانه در نظر گرفته شد.

اما چرا فلز آلومینیوم انتخاب‌شده است؟ یکی از مزایای اصلی لوله‌های پلی‌اتیلن در مقایسه با لوله‌های فلزی انعطاف‌پذیری بسیار بالای آن‌ها است. درنتیجه علاوه بر اضافه کردن یک‌لایه فلزی به ساختار لوله‌های نیوپایپ باید در خصوص حفظ سطح انعطاف‌پذیری آن نیز حساس بود. از بین انواع متریال‌های فلزی موجود، استفاده از آلومینیوم به‌عنوان گزینه مناسب با انعطاف‌پذیری بالا و قیمت مقرون‌به‌صرفه انتخاب کاملاً عاقلانه‌ای در تولید لوله‌های نیوپایپ به شمار می‌رود.

پلی‌اتیلن مورداستفاده در تولید لوله‌های نیوپایپ از چه نوعی است؟

در ادامه بحث نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ، به استفاده از پلی‌اتیلن در تولید این دسته از لوله‌ها می‌رسیم. همان‌طور که می‌دانید، پلی‌اتیلن یک پلیمر با خصوصیات مثبت بسیار زیادی است که به زیرمجموعه‌های متنوعی تقسیم می‌شود. در تولید لوله‌های نیوپایپ از پلی‌اتیلن‌های شبکه‌ای استفاده می‌شود. این دسته از پلی‌اتیلن‌ها دارای ساختار مولکولی شبکه‌ای و منظم هستند. همین مسئله موجب می‌شود که استحکام پیوندهای بین‌مولکولی در ساختار آن‌ها بسیار بالا باشد.

بیشتر بخوانید :تفاوت لوله پوش فیت و لوله پلیکا

یکی از چالش‌هایی که با استفاده از پلی‌اتیلن‌های خطی و شاخه‌ای در تولید لوله‌ها به وجود می‌آید، مسئله پیوند مولکولی ضعیف ساختار این دسته از مواد است. به همین دلیل درگذر زمان این امکان وجود دارد که پلی‌اتیلن موجود در ساختار لوله‌ها در سیال عبوری حل شوند. فرض کنید که از این لوله‌ها برای آب‌رسانی استفاده شود. این چالش موجب می‌شود که مزه آب دستخوش تغییر شود و همچنین سمی شده آب درازمدت وجود دارد.

نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ را بشناسید

دراین‌بین ازجمله دیگر مزایای پلی‌اتیلن شبکه‌ای می‌توان به مقاومت در برابر خوردگی، عدم رسوب‌گیری، عدم پوسیدگی و جلوگیری از افت فشار اشاره نمود.

استفاده از لوله‌های نیوپایپ چه مزایایی را به دنبال دارد؟

در مقاله به‌طور مفصل در خصوص ساختار لوله‌های نیوپایپ بحث و بررسی انجام دادیم. در ادامه بحث نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ، لازم است با توجه به ساختار این لوله‌ها به مزایای رقابتی که در مقایسه با سایر لوله‌ها برای ما به ارمغان می‌آورند، بحث کنیم. مهم‌ترین مزایای لوله‌های نیوپایپ عبارت‌اند از:‌

بیشتر بخوانید : شیرگازی و شیرقفلی

– انعطاف‌پذیری لوله‌های نیوپایپ بسیار بالا است و همچنین مسئله موجب می‌شود که دست طراح برای طراحی خطوط لوله‌کشی بازتر باشد. همچنین مجری شبکه نیز در طول کار کردن نیاز به اتصالات کمتری پیدا می‌کند. حضور آلومینیوم در ساختار این لوله‌های نیز شکل‌پذیری آن‌ها را به مخاطره نمی‌اندازد.
– ساختار پنج لایه لوله‌های نیوپایپ در برابر هرگونه فشار سطحی مقاومت بسیار زیادی از خود به نمایش می‌گذارند.
– ازنظر بهداشتی کاملاً مورد تأیید هستند و امکان ترکیب شدن با آب، سمی کردن آن یا تغییر مزه آن با استفاده از این لوله‌ها به صفر می‌رسد.

بیشتر بخوانید : خرید لوله پلیکا

– لوله‌های نیوپایپ عایق گرمایش و سرمایش بسیار خوبی به شمار می‌روند. به همین دلیل در اجرای خطوط تهویه مطبوع می‌توان از این لوله‌ها به‌راحتی بهره‌برداری نمود. اتلاف انرژی در استفاده از لوله‌های نیوپایپ به حداقل می‌رسد.
– رسوب‌پذیری در لوله‌های نیوپایپ به‌مراتب در مقایسه با لوله‌های فلزی کمتر است و این مقدار به حدی کم است که می‌توان گفت به‌هیچ‌عنوان رسوبی در این لوله‌ها جمع نمی‌شود.
– لوله‌های نیوپایپ در مقایسه با سایر لوله‌های پلیمری دما و فشار کاری بالاتری را تحمل می‌کنند. این لوله‌ها قادر هستند تا ۹۰ درجه سلسیوس و همچنین فشار ۱۶ بار مورداستفاده قرار بگیرند.
– طول عمر لوله‌های نیوپایپ بسیار بالا است.
– مقاومت این لوله‌ها در برابر نور مستقیم خورشید نیز بسیار بالا است.
– مقاومت لرزه‌ای لوله‌های نیوپایپ در زمان وقوع زلزله بالا است.

کاربرد لوله‌های نیوپایپ

در ادامه بحث نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ لازم است تا در خصوص کاربردهای این دسته از لوله‌ها اطلاعات بیشتری به دست بیاوریم. اصلی‌ترین موارد استفاده لوله‌های نیوپایپ عبارت‌اند از:‌
– لوله‌کشی آب‌رسانی ساختمان (آب گرم و آب سرد)
– طراحی سیستم‌های سرمایش و گرمایش (تهویه مطبوع)
– صنایع پزشکی مانند انتقال گازهای پزشکی و سیستم های دیالیز
– صنایع غذایی و دارویی و اغلب مواد شیمیایی که در آن از دمای کمتر از۱۰۰درجه سلسیوس استفاده می‌شود.

محدودیت لوله‌های نیوپایپ

قبل از خرید لوله نیوپایپ باید به این نکته توجه داشته باشید که در کنار مزایای بسیار زیادی که این دسته از لوله‌ها دارند، چند محدودیت نیز در استفاده از آن‌ها وجود دارد که باید حتماً با آن‌ها آشنا باشید. ازجمله مهم‌ترین محدودیت‌های استفاده از لوله‌های نیوپایپ می‌توان به ضریب انبساط حرارتی این دسته از لوله‌ها بالا اشاره کرد. به همین دلیل در صورت عبور آب با دمای بسیار بالا دچار ازدیاد طول می‌شوند.

بیشتر بخوانید : لوله و اتصالات و موارد استفاده از آن در ساختمان

نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ را بشناسید

نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ

در این قسمت با برخی دیگر از نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ آشنا می‌شویم. این نکات در خصوص خرید، نحوه استفاده و برخی دیگر از خصوصیات لوله‌های نیوپایپ است.

بیشتر بخوانید : خرید لوله پوش فیت

جلوگیری از تماس اجسام نوک‌تیز در هنگام نصب

سطح لوله‌های نیوپایپ در برابر اجسام خارجی نوک‌تیز بسیار حساس است. بنابراین حتماً در هنگام استفاده از این لوله‌ها باید این نکته مهم را موردتوجه قرارداد و محل نصب را به‌خوبی پاک‌سازی نمود.
این لوله‌ها نباید در معرض شعله مستقیم قرار بگیرند

بیشتر بخوانید : روش‌های جرم‌زدایی از انواع شیرآلات

باوجود مقاومت حرارتی بالای لوله‌های نیوپایپ، باید به این نکته توجه داشت که هرگز از این لوله‌ها در مکان‌هایی که در معرض شعله مستقیم آتش قرار دارند، استفاده نشود. چراکه موجب از بین رفتن ساختار این لوله‌ها می‌شود. مطابق استانداردهای بین‌المللی لازم است به فاصله ۴۵.۷ سانتی‌متر ( ۱۸ اینچ ) پس از خروجی آبگرم کن (دیواری یا مخزنی) و پکیج از لوله فلزی استاندارد استفاده نموده و پس‌ازاین فاصله مسیر لوله‌کشی با لوله پنج لایه ادامه یابد.

استفاده از اتصالات مخصوص

برخی لوله‌ها هستند که در هنگام نصب آن‌ها می‌توان از اتصالات مختلفی استفاده نمود. اما لوله‌های نیوپایپ دارای اتصالات مخصوص به خود هستند و باید حتماً از آن‌ها برای نصب و اتصال لوله‌ها استفاده نمود.

بیشتر بخوانید : شیرآلات شودر

لوله‌های پنج لایه معمولاً به روش پرسی که یکی از متعارف‌ترین روش‌ها در اتصال این لوله‌هاست به یکدیگر متصل می‌گردند .اما در این میان روش دیگری برای اتصال این لوله‌ها وجود دارد که به آن اتصال کوبلی گفته می‌شود .در اتصال به روش پرسی این لوله‌ها توسط دستگاه پرس که مختص این لوله‌هاست، به یکدیگر متصل می‌گردند و از آب‌بندی و مقاومت بالایی برخوردارند.

قیمت لوله نیوپایپ در فروشگاه اینترنتی بازرگانی کشیشی

بخش قابل‌توجهی از نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ را مورد ارزیابی قراردادیم. در حال حاضر لوله‌های نیوپایپ در ردیف بهترین لوله‌های پنج لایه موجود در بازار قرار دارند. این دسته از لوله‌ها در مقایسه با لوله‌های پلیمری تک لایه قیمت بالاتری دارند؛ اما با توجه به کیفیت فوق‌العاده‌ای که از خود به نمایش می‌گذارند، استفاده از آن‌ها کاملاً توجیه اقتصادی دارد و در بلندمرتبه دلیل نیاز محدود آن‌ها به تعمیرات و نگهداری هزینه‌های جانبی پروژه به‌طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.
یک دسته دیگر از لوله‌های پنج لایه در بازار وجود دارد که به نام سوپرپایپ شناخته می‌شوند. لوله پنج لایه سوپرپایپ، یکی از معروف‌ترین برندهای لوله‌های پنج لایه است که در ساخت آن از تلفیق فلز و پلیمر بهره گرفته‌اند. این دسته از لوله‌های پنج لایه نیز بسیاری از مزایای لوله‌های نیوپایپ را به ارمغان می‌آورند. اما دارای یک نقطه‌ضعف جدی هستند. قیمت لوله نیوپایپ در مقایسه با لوله سوپرپایپ بسیار ارزان‌تر است. درنتیجه بسیاری از خریداران لوله‌های پنج لایه، خرید لوله نیوپایپ را ترجیح می‌دهند.

نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ را بشناسید

همچنین عواملی مانند برند تولیدکننده، سایز و ابعاد لوله و همچنین حمل‌ونقل در قیمت تمام‌شده آن به‌طور مستقیم اثرگذار است.

بیشتر بخوانید : شیر پیسوار و کاربرد آن

خرید اینترنتی لوله نیوپایپ از فروشگاه اینترنتی کشیشی

با نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ آشنا شدیم. بازرگانی کشیشی باسابقه طولانی درزمینهٔ فروش محصولات تأسیسات مکانیکی در کشور فعالیت می‌کند. تلاش همیشگی مجموعه عوامل بازرگانی کشیشی عرضه باکیفیت‌ترین محصولات ایرانی و خارجی درزمینهٔ تأسیسات مکانیکی به مشتریان گرامی است. باوجود شرایط پیچیده و عدم ثبات قیمت‌ها در بازار، تلاش واحد فروش بازرگانی کشیشی در آن است تا قیمت محصولات را همواره به آنلاین در معرض دید مشتریان گرامی قرار دهد. برای خرید لوله نیوپایپ در سایز‌ها و ابعاد گوناگون می‌توانید از طریق سایت بازرگانی کشیشی اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید : خرید لوله و اتصالات ساختمانی

کلام پایانی

در این مقاله با نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ آشنا شدیم. لوله‌های نیوپایپ به‌عنوان یکی از جدیدترین نسل‌های لوله‌های پلیمری در بازار به شمار می‌روند. این دسته از لوله‌ها بسیاری از نواقص لوله‌های فلزی و برخی دیگر از لوله‌های پلیمری را برطرف کرده‌اند. کیفیت بالا و استاندارد لوله‌های نیوپایپ باعث شده است که در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی استفاده از آن‌ها به سایر گزینه‌های موجود ترجیح داده شود. قبل از خرید این دسته از لوله‌ها حتماً با کارشناسان خبره در این زمینه مشورت کنید تا محصولاتی باکیفیت مناسب تهیه کنید. همکاران ما در بازرگانی کشیشی آماده هستند تا به سؤالات و ابهامات شما بزرگواران درزمینهٔ نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ پاسخ‌گو باشند.
کلمه کلیدی: نکات مهم برای خرید لوله نیوپایپ

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 16 =

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید