همه‌چیز درباره لوله اتصالات آذین لوله

همه‌چیز درباره لوله اتصالات آذین لوله

همه‌چیز درباره لوله اتصالات آذین لوله

لوله‌ها انواع و اقسام زیادی دارند و این تنوع محصول، به خاطر جنس، کیفیت و قیمت متفاوت آن‌هاست. زمانی که تصمیم داشته باشید اتصالات ساختمان خود را انجام بدهید با دنیایی وسیع از انواع لوله‌ها مواجه خواهید شد. اما آیا می‌دانید که بهترین نوع لوله کدام است؟ می‌دانید که کدام‌یک از محصولات موجود در بازار، کیفیت بالاتری دارد؟ در این مقاله تصمیم داریم به همین مطلب بپردازیم و بگوییم که بهترین نوع اتصالات چیست؟
در ابتدا مطلب خود را با توضیحاتی در مورد لوله اتصالات آذین آغاز خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

لوله آذین چیست؟

لوله آذین که بانام لوله پلی‌پروپیلن نیز شناخته می‌شود، نوعی از اتصالات بسیار رایج است که محبوبیت زیادی در میان مصرف‌کنندگان دارد. جنس این لوله‌ها از مواد پلیمری است. منظورمان از مواد پلیمری این است که ساختار و چینش مولکولی این نوع لوله‌ها متفاوت است. به‌صورت کلی، عموماً لوله‌های آذین تک لایه و چندلایه ساخته می‌شوند.

بیشتر بخوانید : لوله پلیکا فشار قوی
در مورد لوله‌های آذین باید بگوییم که در دورنگ سفید و سبز عرضه می‌شوند. البته باید بگوییم که نوع سفید آن بیشتر استفاده می‌شود چراکه انتقال آب توسط آن، به شکل سالم‌تری رخ می‌دهد. درگذشته نوع سبزش هم رایج بود اما متوجه شدند که رنگ شیمیایی موجود روی لوله‌ها، بعد از مدتی در آب حل‌شده و به‌این‌ترتیب مشکلاتی جدی برای سلامت آب به وجود می‌آورد. به همین خاطر است که عموماً برای انتقال آب آشامیدنی منازل از لوله سفید آذین استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید : تفاوت لوله پوش فیت و لوله پلیکا
نکته‌ی مهم دیگری که در مورد لوله آذین وجود دارد این است که مقاومت کمی در برابر اشعه‌های مضر خورشید دارند. به همین خاطر نباید در معرض آفتاب قرار بگیرند. در غیر این صورت، سست می‌شوند.

مشخصات لوله آذین | مزایای لوله آذین

یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از لوله آذین در اتصالات ساختمان‌ها این است که مقاومت خیلی خوبی در برابر مواد اسیدی و دماهای متفاوت دارد. به همین خاطر است که در سیستم لوله‌کشی ساختمان‌ها، به‌جای استفاده از لوله‌های فلزی، امروزه از لوله آذین استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید : شیرگازی و شیرقفلی
هم‌چنین باید بدانید که نور از داخل لوله‌های آذین امکان عبور ندارد. به همین دلیل احتمال رشد موجودات ریز میکروسکوپی داخل لوله امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل می‌توان از لوله آذین به‌عنوان یکی از بهترین و سالم‌ترین روش‌های انتقال آب آشامیدنی منازل نام برد. از طرف دیگر باید بگوییم که لوله آذین تحمل ضربه زیادی نیز دارد. البته با توجه به این‌که لوله‌های آذین در گریدهای متفاوتی تولید می‌شوند، این حرف را نمی‌توان در مورد تمام گریدهای لوله آذین زد.
اما صرف‌نظر از این مزایا، دیگر منافع استفاده از لوله آذین در منزل چیست؟ در ادامه تصمیم داریم به برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از لوله آذین بپردازیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید : لوله آهنی گالوانیزه
یکی از بهترین ویژگی‌های لوله آذین این است که احتمال رسوب‌گیری و زنگ‌زدگی آن‌ها بسیار پایین است. این مسئله به دلیل ساختار مولکولی و پلیمری آن‌ها می‌باشد. این مسئله تنها به داخل خود لوله منحصر نمی‌شود، بلکه بخش خارجی لوله نیز از مقاومت خوبی در برابر خوردگی و پوسیدگی برخوردار است. مسئله‌ای که خیلی از دیگر لوله‌ها و اتصالات ساختمانی با آن درگیر هستند و به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین معضلاتشان به‌حساب می‌آید.

همه‌چیز درباره لوله اتصالات آذین لوله
هم‌چنین باید بگوییم که فرسایش لوله‌های آذین هم بسیار کم است. در حقیقت لوله‌های مختلف، با توجه به این‌که آب یا دیگر مواد را از خود عبور می‌دهند، باید دوام خوبی در برابر فرسایش داشته باشند. خوشبختانه در این مورد نیز لوله‌های آذین نمره قبولی را دریافت می‌کنند و مشکلی از این بابت ندارند.

بیشتر بخوانید : لوله و اتصالات و موارد استفاده از آن در ساختمان
از دیگر ویژگی‌های فوق‌العاده‌ی لوله و اتصالات آذین این است که نصب ساده و راحتی دارند و میزان آلودگی به هنگام نصب آن‌ها بسیار کم است. یک متخصص اتصالات لوله، می‌تواند در مدت کوتاهی لوله‌های آذین را نصب کند. به خاطر ساختار مولکولی آن‌ها، وزن کمی هم نسبت به لوله‌های فلزی دارند و به همین خاطر حمل‌ونقل آن‌ها هم ساده‌تر و راحت‌تر است.
همان‌طور که گفتیم نور به داخل لوله‌های آذین رسوب نمی‌کند و به‌این‌ترتیب اشعه‌های مضر آفتاب دسترسی به داخل لوله ندارند. البته لازم به ذکر است که امکان رشد میکروارگانیسم‌ها نیز منتفی است. درواقع یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های لوله‌های آذین همین است که آب را سالم و تمیز به دست مصرف‌کننده می‌رسانند. نکته‌ای که باید بیش از هر چیز دیگری در سیستم لوله‌کشی موردتوجه قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید : روش‌های جرم‌زدایی از انواع شیرآلات
شاید این نکته برای خیلی از افراد اهمیت زیادی نداشته باشد اما حقیقت اینجاست که لوله‌های آذین زیبا هستند و این مسئله به خاطر شفافیت آن‌هاست. زمانی که از یک لوله‌ی خاص، در طراحی سیستم لوله‌کشی خود استفاده می‌کنید، حتماً فاکتور زیبایی را نیز باید در نظر داشته باشید چراکه واقعا نمی خواهید خانه و منزلتان، به خاطر لوله‌کشی ظاهر نا زیبایی داشته باشد.
فشار لوله‌های آذین مناسب است. به این معنی که می‌توانند فشار آب را به‌خوبی کنترل و هدایت کنند.
دو تا از خصوصیات و مزایای فوق‌العاده‌ی لوله‌های آذین این هستند که به‌عنوان عایق حرارت و الکتریسیته نیز عمل می‌کنند. به‌این‌ترتیب می‌توانند دمای آب را کنترل کرده و به‌درستی به دست مصرف‌کننده برسانند. هم‌چنین امکان ورود جریان برق به آن‌ها نیز وجود ندارد چراکه لوله‌های آذین به شکل عایق الکتریکی عمل می‌کنند و به‌این‌ترتیب تا حد خیلی زیادی خطر را کم می‌کنند.
نکته‌ی دیگری که در مورد لوله‌های آذین باید بدانید این است که به هنگام انتقال آب، سروصدای زیادی تولید نمی‌کنند و به‌این‌ترتیب آلودگی صوتی ندارند. این نکته بسیار حائز اهمیت است چراکه سروصدای لوله‌ها می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.
هم‌چنین باید بدانید که قدرت خوبی در برابر شرایط جوی مختلف دارند و با انبساط و انقباض دچار شکستگی و خرابی نخواهند شد. به همین خاطر می‌توان از اتصالات لوله آذین در مناطق مختلفی استفاده کرد.

همه‌چیز درباره لوله اتصالات آذین لوله

درنهایت باید بگوییم که یک لوله‌ی خوب، باید مقاومت مناسبی در برابر فشار و جریان آب داشته باشد. هر لوله‌ای که این فاکتور را در نظر نگیرد، قابل‌استفاده نخواهد بود. اما خوشبختانه، لوله‌های آذین یکی از بهترین مقاومت‌ها را در برابر فشار و ضربه از خود نشان می‌دهند و به‌این‌ترتیب جای نگرانی باقی نمی‌گذارند.

بیشتر بخوانید : خرید شیرآلات

کاربرد لوله آذین

اگر همین حالا نگاهی به سیستم لوله‌کشی منزل خود بیاندازید، احتمالاً متوجه وجود لوله‌های آب گرم و سرد خواهید شد که روی آب‌گرم‌کن شما، متصل شده‌اند. در حقیقت یکی از اصلی‌ترین کاربردهای لوله آذین این است که در انتقال آب گرم و سرد به‌خوبی عمل می‌کند و یکی از بهترین گزینه‌های موجود به‌حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید : شیرآلات شودر
هم‌چنین در سیستم‌های تهویه‌ی مطبوع ساختمان‌ها نیز کاربرد زیادی دارد. این مسئله بیشتر به خاطر این است که لوله‌های آذین مقاومت خوبی دارند و البته فشار را به‌خوبی تحمل می‌کنند. هم‌چنین عایق بودن آن‌ها در برابر حرارت و الکتریسیته باعث شده است که گزینه‌ی خیلی خوبی برای استفاده در سیستم‌های تهویه مطبوع باشند.
درنهایت باید بگوییم که از لوله آذین در رایزر استفاده می‌شود تا بتوانند آب را به‌خوبی انتقال دهند. اما رایزر چیست؟ رایزرها نوعی لوله‌های عمودی هستند که وظیفه‌ی انتقال مواد از بالا به پایین را بر عهده‌دارند. به‌عنوان‌مثال، در برج‌های تقطیر، از رایزر استفاده می‌کنند تا نفت را به بالا بکشد.

بیشتر بخوانید : خرید لوله آهنی
در سیستم لوله‌کشی ساختمان‌ها نیز از رایزر استفاده می‌کنند تا آب را به طبقات بالا برساند. معمولاً جنس این نوع لوله‌های رایزر، لوله‌های آذین هستند. نکته‌ای که باید نسبت به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید این است که لوله‌های آذین رایزر باید قطر مناسبی داشته باشند تا بتوانند به‌خوبی فشار آب مناسب را به طبقات بالاتر برسانند. متأسفانه عدم دقت در انتخاب قطر مناسب رایزرهاست که باعث می‌شود، خیلی از ساختمان‌های چندطبقه، در انتقال فشار مناسب آب به طبقات بالا، دچار مشکل شوند.

انواع لوله اتصالات آذین

همان‌طور که گفتیم اصلی‌ترین دسته‌بندی لوله‌های آذین، به لوله‌های تک لایه و چندلایه تقسیم می‌شود.
همان‌گونه از نامشان نیز مشخص است لوله‌های اتصالات آذین تک لایه، یک‌لایه دارند و چندین لایه نیز چندلایه خواهند داشت.
اما نکته‌ی مهم دیگری که باید بدانید این است که لوله اتصالات آذین تمام قطعات مربوط به لوله‌کشی را تولید می‌کند. بنابراین اگر از لوله آذین استفاده کردید، توصیه می‌کنیم از دیگر وسایل و قطعات اتصالات آذین نیز استفاده کنید. انواع قطعات لوله اتصالات آذین شامل موارد زیر است:
• بوشن آذین لوله
• بوشن تبدیل
• زانویی ۹۰ درجه
• زانویی چپقی ۹۰ درجه
• زانو تبدیل ۹۰ درجه آذین لوله
• سه‌راهی سه‌کنج آذین لوله
• سه‌راهی تبدیل آذین لوله
• درپوش آذین لوله
• لوله خم‌دار آذین ( در مواقعی که نیازمند اندکی انحراف در مسیر لوله‌کشی هستیم)
• بوشر یکسر فلزی آذین لوله
• مهره‌ماسوره بوشن فلزی آذین
• شیرفلکه آذین
• بالاتنه شیرفلکه آذین لوله
• مهره‌ماسوره دو سرجوش آذین لوله

قیمت لوله آذین

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد قیمت لوله آذین بدانید این است که اساساً چه فاکتورهایی بر قیمت آن مؤثر می‌باشند.
باید بدانید که لوله اتصالات آذین در سایزهای مختلفی عرضه می‌شود. در حقیقت قطر این لوله‌ها، ملاک سایزبندی لوله‌های اتصالات آذین به‌حساب می‌آید. سایزهای لوله اتصالات آذین از ۲۰ سانتی‌متر شروع‌شده و تا ۱۲۰ سانت نیز ادامه خواهد داشت.
طبیعتاً قیمت لوله آذین‌هایی که سایزهای بزرگ‌تری دارند، ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند.

بیشتر بخوانید : شیر پیسوار و کاربرد آن
هم‌چنین باید یادآور شویم که متراژ لوله‌های آذین نیز متنوع و مختلف هستند و به این دلیل ممکن است که قیمت‌های مختلفی نیز داشته باشند. در هر بسته لوله آذینی که خریداری می‌کنید، با توجه به سایز آن، ممکن است متراژ لوله نیز متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال در یک بسته لوله آذین با قطر ۲۰ سانتی‌متر، ممکن است که طول آن ۱۴۰ سانتی‌متر باشد.
همین مسئله می‌تواند قیمت لوله اتصالات آذین را متفاوت کند. ناگفته نماند که هر شرکتی، ممکن است قیمت‌های مخصوص به خود را عرضه کند. کیفیت لوله و هزینه‌های کارگاه‌های ساخت نیز در تعیین قیمت لوله آذین مؤثر خواهد بود.

بیشتر بخوانید : خرید لوله و اتصالات ساختمانی
متأسفانه با توجه به نوسانات زیادی که درزمینهٔ خرید لوله وجود دارد؛ نمی‌توان قیمت مشخص و واضحی را برای این محصول تعیین کرد.

همه‌چیز درباره لوله اتصالات آذین لوله

قیمت روز لوله اتصالات آذین

برای این‌که قیمت روز اتصالات آذین را داشته باشید می‌توانید از یک سری وب‌سایت‌های آنلاین استفاده کنید که به‌طور روزانه، قیمت‌های خود را آپدیت می‌کنند. این تنها راهکاری است که با توجه به وضع موجود قیمت‌های لوله، می‌توان در پیش گرفت تا قیمت لوله آذین را دریافت کرد.

بیشتر بخوانید : خرید لوله پوش فیت

خرید لوله آذین

برای خرید لوله آذین می‌توانید از جاهای مختلفی اقدام کنید. برخی شرکت‌ها و فروشگاه‌ها به‌صورت آنلاین اقدام به فروش لوله اتصالات آذین می‌نمایند. شما می‌توانید با توجه به نیاز خود، لوله‌ی موردنظرتان را به‌صورت آنلاین سفارش دهید و تحویل بگیرید.
البته لازم به ذکر است که برخی از وب‌سایت‌ها، تنها مشخصات کلی لوله را ذکر می‌کنند و جهت خرید، حتماً باید به‌صورت حضوری مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید : خرید لوله پلیکا
درنهایت این‌که، امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشید و توانسته باشیم اطلاعات خوبی درزمینهٔ ی لوله اتصالات آذین در اختیار شما قرار بدهیم. وب‌سایت کشیشی، آماده پاسخ‌گویی به تمام سؤالات شما در این زمینه می‌باشد. جهت برقراری ارتباط، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 20 =

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید